sir1
27 اسفند 1401 - 10:32

چهره دلنواز بزرگ‌ترین کاروان‌سرای ایرانی/ جلوه‌گری معماری قجری در سرای سعدالسلطنه + فیلم

یکی از زیباترین آثار تاریخی و نمونه‌های بی‌نظیر معماری دوره قاجار در ایران کاروان‌سرای درون‌شهری سعدالسلطنه است که نزد مردم بیشتر به عنوان «سرای سعدالسلطنه» معروف است و بزرگ‌ترین کاروان‌سرای درون‌شهری ایران است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین ، یکی از زیباترین آثار تاریخی و نمونه‌های بی‌نظیر معماری دوره قاجار در ایران کاروان‌سرای درون‌شهری سعدالسلطنه است که نزد مردم بیشتر به عنوان «سرای سعدالسلطنه» معروف است. کاروان‌سرای سعدالسلطنه بزرگ‌ترین کاروان‌سرای درون‌شهری ایران است که به دستور باقرخان سعدالسلطنه حاکم قزوین در دوره قاجار ساخته شده و به همین خاطر سرای سعدالسلطنه نام گرفته است.

سرای سعدالسطنه از آنجایی که در خیابان امام‌خمینی (بازار) قرار گرفته، از نظر وضعیت دسترسی هم جزو بهترین اماکن تاریخی استان قزوین است و در سال‌های اخیر هم همواره پربازدیدترین مجموعه تاریخی و فرهنگی استان قزوین لقب گرفته است.

باقرخان سعدالسلطنه اصفهانی که پسردایی امین‌السلطان صدراعظم 3 پادشاه قاجار (ناصرالدین‌شاه، مظفرالدین‌شاه و محمدعلی‌شاه) بود، برای تسهیل مراودات بازرگانی با ترکیه و روسیه دستور داد که کاروانسرایی در زمینی به وسعت 27 هزار متر مربع و با 400 حجره ساخته شود. طراحی این بنا توسط 2 معمار اصفهانی و 2 معمار قزوینی صورت گرفت که در نهایت احداث این بنا را در سال 1312 هجری‌قمری به پایان رساند.

کاروان‌سرای سعدالسلطنه تا قبل از جنگ جهانی اول مرکز تجارت شهر محسوب می‌شد، اما بعد از تغییرات سیاسی حکومت روسیه، موقعیت خود را به‌عنوان پل ارتباطی بازرگانی بین اروپا و آسیا از دست داد و فعالیت‌های بازرگانی در آن راکد شد. ادامه همین وضعیت باعث شد که سرای سعدالسلطنه از مرکز تجاری اصلی شهر به محلی برای کارگاه‌های فرش‌بافی، تولید کفش و چوب‌بری تنزل پیدا کند و در سال 1377 فقط 10 واحد تجاری فعال در این کاروان‌سرا باقی مانده بود.

به همین خاطر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خریداری غرفه‌های سرای سعدالسلطنه را شروع کرد و صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی متولی مرمت این بنا شد که بعد از اتمام مرمت این مجموعه تاریخی و فرهنگی که جزو 38 بنای منتخب میراث فرهنگی کشور است، به مدت 28 سال به شهرداری قزوین اجاره داده شد.

معماری سرای سعدالسلطنه یکی از زیباترین معماری‌های اسلامی و ایرانی در جهان محسوب می‌شود و 6 حیاط سعدالسلطنه، سعدیه، شترخان، بهشتیان، نگارالسلطنه و قهرمانی جزو زیباترین محوطه‌های تاریخی کشور محسوب می‌شوند. همچنین گرمابه یا حمام سنتی سعدیه و راسته وزیر جزو بی‌بدیل‌ترین بخش‌های این کاروان‌سرا به حساب می‌آیند که همواره موضوع نابی برای عکاسی گردشگران ایرانی و خارجی هستند.

همچنین در سال‌های اخیر 2 موزه شاهنامه و اسطوره‌‌ها و موزه دکتر علی‌اکبر صالحی هم به جاذبه‌های دیدنی سعدالسلطنه افزوده شده است. موزه شاهنامه، اسطوره‌ها و مردم‌شناسی شامل اسطوره‌ها، قهرمانان ملی ایران و داستان‌های کتاب ارزشمند شاهنامه است و موزه دکتر صالحی هم شامل هدایای دکتر صالحی در دوره وزارت امور خارجه می‌شود که از روسای جمهور، نخست وزیر، سفرا و شخصیت‌های جهانی دریافت کرده بود.

در حال حاضر حجره‌های کاروان‌سرا به مغازه‌هایی جهت فروش سوغاتی و صنایع دستی تبدیل شده‌اند که یکی از جاذبه‌های گردشگری جدید این بنای تاریخی زیبا به حساب می‌آیند.

در مجموع سرای سعدالسلطنه یکی از بناهای بی‌نظیر معماری ایران به حساب می‌آید که بازدید آن می‌تواند یک خاطره خوش را برای گردشگران نوروزی رقم بزند و قدم زدن در فضای آن می‌تواند هر گردشگری را از فشارهای زندگی شهری دور کند.

معماری ایرانی- اسلامی , شورای اسلامی استان قزوین ,

گزارش از شیرین برزگر

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1098643