sir1
26 دی 1401 - 12:05

پارلمان اروپا پنجشنبه قطعنامه‌ای ضد ایرانی را به رای می‌گذارد

در ادامه مداخله‌جویی اتحادیه اروپا در امور داخلی ایران، پارلمان اروپا قصد دارد پنجشنبه قطعنامه‌ای ضد ایرانی را به رای بگذارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پایگاه اطلاع‌رسانی پارلمان اروپا در بیانیه‌ای توضیحاتی درباره نشست عمومی این نهاد در هفته جاری میلادی (۱۶ تا ۲۲ ژانویه) ارائه کرد که یکی از موضوعات آن «وضعیت در ایران» خواهد بود.  

در ادامه مداخله‌جویی غرب در امور داخلی ایران و حمایت از اغتشاشات اخیر، طبق این بیانیه، در نشست پارلمان اروپا در استراسبورگ فرانسه نمایندگان پارلمان اروپا قصد دارند فردا سه‌شنبه (۱۷ ژانویه) واکنش اتحادیه اروپا به «اعتراضات و اعدام‌ها» در ایران را با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به بحث بگذارند و روز پنجشنبه قطعنامه‌ای به رای گذاشته خواهد شد. 

دیروز یکشنبه (۱۵ ژانویه، ۲۵ دی) هم جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای همسو با انگلیس اعدام جاسوس این کشور را محکوم کرد. در این بیانیه به نقل از بورل به نمایندگی از اتحادیه اروپا آمده است: اتحادیه اروپا اعدام علیرضا اکبری تبعه ایرانی-بریتانیایی در ایران را با شدیدترین لحن محکوم و بار دیگر مخالفت شدید خود با استفاده از مجازات اعدام در هر شرایطی را یادآوری می‌کند.

بروکسل سپس با خانواده جاسوس انگلیس ابراز همدردی و با کارفرمای او ابراز همبستگی کرده و مدعی شده «اعدام یک شهروند اروپایی سابقه‌ای وحشتناک است که اتحادیه اروپا آن را از نزدیک پیگیری خواهد کرد».

اخیراً همچنین وبگاه پولتیکو با استناد به اسنادی خبر داده که اتحادیه اروپا قصد دارد به بهانه حمایت از اغتشاشات ایران دست‌کم ۴۰ شخصیت و شرکت و نهاد ایرانی را در فهرست تحریم‌های جدید خود قرار دهد.

از زمان آغاز اغتشاشات در ایران، کشورهای غربی تمامی تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا به بهانه حمایت از ناآرامی‌ها در ایران، فشار تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را تشدید کنند. بر اساس این گزارش، کشورهای اتحادیه اروپا به رهبری آلمان، فرانسه و هلند به طور جداگانه نیز در حال بررسی قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی هستند.

در همین راستا، «آنالنا بائربوک» وزیر خارجه آلمان هفته گذشته در پیامی که در صفحه توییتر خود منتشر کرد با حمایت از اقدام علیه سپاه پاسداران تصریح کرد که قرارگیری نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی، «از نظر سیاسی منطقی و مهم است» و فرانسه نیز از این اقدام استقبال کرد.

از طرف دیگر، ایالات متحده آمریکا نیز پیش از این سپاه پاسداران را در لیست سازمان تروریستی قرار داده است و انگلیس نیز درصدد است که سیاست واشنگتن را در این زمینه دنبال کند.‌

پولتیکو در پایان گزارش خود نوشت که احتمال می‌رود تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا قبل از به بحث گذاشته شدن در نشست سفرای اتحادیه اروپا، نهایی شود و احتمالاً‌ وزرای خارجه اتحادیه اروپا قصد دارند در نشست اواخر ماه میلادی خود، این بسته تحریمی علیه ایران را به امضا درآورند.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 980106